Liturgiczna Służba Ołtarza

„Nie Wyście Mnie wybrali, ale Ja Was wybrałem”. Jezus od samego początku naszego istnienia wybrał i powołał nas do pełnienia tej świętej służby. Dobry ministrant jest blisko Chrystusa zarówno ciałem jak i sercem, to znaczy, że stara się być do Niego podobnym – myśli i postępuje tak jak On. Uczestnicząc w nabożeństwach i Mszach Świętych pragniemy być bliżej Boga. Każdy z nas ma swoje codzienne zajęcia – chodzi do szkoły, na studia lub pracuje. Ale w czasie wolnym chcemy przyjść do Ołtarza i modlić się oraz upiększać liturgię swoją postawą i czynami.

 

W skład Liturgicznej Służby Ołtarza wchodzą:

  • Kandydat – kandydaci nie mają stroju liturgicznego, mają za to białą szarfę przepasaną przez ramię. Okres kandydatury trwa od początku roku szkolnego, do dnia promocji w Wielki Czwartek.
  • Ministrant – po okresie kandydatury zostaje uroczyście pobłogosławiony do pełnienia funkcji ministranta. Jako ministrant jest przyodziany w komżę i może aktywnie uczestniczyć we Mszy Świętej (np. dzwoniąc dzwonkami lub podając kielich).
  • Lektor – ministrant Słowa Bożego – starszy ministrant noszący długą tunikę – albę. Do posługi lektora zostaje pobłogosławiony przez biskupa. Do jego zadań należy odczytywanie Słowa Bożego, wezwań modlitwy powszechnej, komentarzy mszalnych, może także wykonywać psalmy responsoryjne.
  • Ceremoniarz – mistrz ceremonii – najwyższy stopień ministrantury. Odpowiada za przygotowanie Liturgii i jej poprawny przebieg. Posiada dużą wiedzę dotyczącą praw liturgicznych. Nosi krzyż ceremoniarski nakładany uroczyście przez biskupa.